Karahayıt Kırmızısu Kaplıcası

Tarih 22-11-2008

KARAHAYIT KIRMIZISU KAPLICASI

             Bu kaplıcanın, 60 derecede çıkan suyunun çevresinde kırmızı, yeşil ve beyaz renkli travertenler oluşmuştur bu yüzden kaplıcanın adı kırmızısu diye de anılır. Bu renkli travertenler, oluşturdukları renk cümbüşüyle görülmeye değer bir doğa harikası sergilemektedirler. Bu kaplıca şifanın yanında sizlere birçok tatil olanağı da sunmaktadır. Örneğin, sadece 5 km uzaklıktaki Pamukkale travertenlerini ve Hierapolis antik kenti harabelerini ziyaret edebilir, Pamukkale kasabasında gece yürüyüşü yapabilir ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

            Ayrıca, hem doğal güzellikleri görmek, hem şifa bulmak hem de eğlenmek istiyorsanız: Karahayıt Belediye Başkanlığı tarafından her yıl 6-7-8 Temmuz tarihleri arasında Uluslararası Karahayıt Termal Kırmızı Su Kültür Ve Turizm Festivali yapılmaktadır.

Yeri : Denizli iline 26 km uzaklıkta bulunan Karahayıt Kasabasındadır. Ayrıca Pamukkale’ye 5km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ulaşım : Denizli il olarak kara, demir, hava yolu olanaklarının hepsine sahip bir konumdadır. Eğer Pamukkale’ye kara yolu ile gidecekseniz İzmir-Aydın ve İzmir-Manisa karayollarının üzeridedir.Eğer demir yolunu tercih edecekseniz gar kent merkezinde bulunup bir çok ile tren seferleri bulunmaktadır. Eğer hava yolunu tercih edecekseniz  havalimanı kent merkezine 65 km uzaktaki Çardak İlçesindedir.Karahayıt’a gitmek için ise Denizli otobüs terminalinden sürekli kalkan Karahayıt dolmuşlarına binebilirsiniz.

Suyun Özellikleri

       Karahayıt Kaplıcası, Pamukkale Kaplıcasının bir kolu sayılmaktadır. Bundan dolayı suyun birleşimi bakımından da Pamukkale Kaplıcası’na benzemektedir. Ancak sıcaklığı daha fazla olup, serbest karbondioksiti daha azdır. Radyoaktivitesi yüksek olan kaplıca suları, üç kaynaktan çıkar.

Suyun Sıcaklıkları : 42 ºC 50 ºC  56ºC

Suyun birleşimini öğrenmek için : Pamukkale Kaplıcası TIKLAYINIZ

Karahayıt Kaplıcasının Faydaları

Kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon rahatsızlıklarında

Romatizma-siyatik gibi hastalıklarda

Deri sinir, lumbago gibi hastalıklarda şifa sağlar.

Uyuz, sivilce, kaşıntı gibi deri hastalıklarına karşı tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.

» Kategori Denizli Kaplıcaları

Yorumlar

8 yorum - “Karahayıt Kırmızısu Kaplıcası”

 1. emine karaçay - 29-01-2009 19:24

  Merhabalar,

  ben kaplıcaları günlük kullanım olarak düşünüyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz. Günlük kullanım oluyor mu ve fiyatı ne kadar. Teşekkürler

  emine

 2. mehmet - 13-03-2009 13:43

  Bana kaplıca otellerinin telefon numaralarını gönderebilirmisiniz

 3. mete hepdemir - 25-03-2009 21:14

  mrblart bence sunyanın en guzel yerlerınden bırı ama gercekten cok bakıma ıhtıyacı olan bır yer karahayıt ve denızlı beledıyesının cok calısması lazım boyle kaplıcalar dunyada yok kadar azdır yolları cok kotu bır metre kaldırım bıle yok calısmalarınız merakla beklıyom

 4. sweet - 20-07-2009 12:50

  hmm ben gittim çok güzel hem suyu hem de doğal manzarası herkese tavsiye ederim

 5. recep - 02-08-2009 01:47

  Benim de ailem bu yaz gittiler çok memnun kalmışlar suyu da çok iyiymiş.

 6. ali - 02-08-2009 01:49

  Ben de bu yaz gittim. Gerçekten de adı gibi suyu girdiğin çamaşırları zamanla kırmızıya boyuyor.

 7. naz - 24-11-2009 01:31

  iğrenç biyer şifalı bi yeri bu kadar kötü hale nasıl getirmişler pansiyonlar pislikten geçilmiyo aids yada hepatit olmanız içten bile değil banyolar ve havuzlar leş gibi çarşaflar 10 senede bi yıkanıyo herhalde lavabo krozet leş ayrıca halkının turizmle alakası yok çok kötü ve kaba davranıyolar tek bildikleri kazıklamak bi çorba su tost 20tl daha komik bişey hadi gelmişken travetenleri görelim dedik yürüyerek pamukkaleye gidilirmi dedik 800mt 1 km dediler hadi yürüyelim dedik yürü yürü yok ortada yaklaşık 6 km yürüdükden sonra geldik pamukkaleye canımız çıktı olsun değer doğal bi güzellik göreceğiz derken kapıdaki görevli kişi başı 20 tl demezmi ya kendi ülkemde parayla biyeri görmek kadar saçma bişey yok bence sanki bi maliyeti var sanirsın onlar yapmış ALLAH tarafından yapılmamış hadi bakımı filan feşmakan var diyelim oda yokta asırlar boyunca bakanı kollayanımı vardı:)hadi 5 tl filan olsun he yabancıdan 20 tl sonra cahiliz ülkemizi tanımıyoruz der ülkenin aydı kişileri hadi gelde tanı bu fiyata neyse gitmek isteyenler karahayıtmıdır nedir çok pis ona göre ayrıca kazıkçı biyer

 8. J3aKi - 21-02-2011 21:24

  sevgili naz dunyanın her yerinde sınıf sınıf işletmeler vardır. siz konaklama için geldiğinize gerekli araştırmaları yapmadan konaklama yapmışsınız.. eğer bir daha yolunuz duserse belediyenin resmi sitesinden ii işletmelerin iletişim hatlarını alabilirsiniz. ayrıca pamukkale 2 kısımdan olusur. travertenler ve hierapolis antik kenti ki antik kentin baslangıcı 1500 m dir kasabamıza. ve giriş ücreti evet 20 tl dir bu bizden yada denizli belediyesinden kaynaklanan bir ucretlenme değil. tamami ile truzim bakanlığının para kazanma hırsı ile belirlediği bir ucrettir. Biz buranın yerli halkı olarak o ucreti odeyerek travertenlere ulaşıyoruz.
  2 yada 3 kişilik odalarda konaklama yapılan beldemizde gunluk oda ucreti 25 tl ile 45 tl arasında ( oda fiyatı kişi bası değil ) değişmekdedir. yemek ihtiyacları odalardaki mutfaklarda sahısların kendileri tarafından karşılandığından 10 gunluk bir tatilin ucreti dunyanın diğer kaplıca merkezlerine kıyasla yüzde 60 daha ucuzdur.
  Beldemizdeki termal suyun kullanımı dunyada eşsiz bir sistemle her oda da kişiyeözel sistemdedir buda hastalık kapma olasılığını yok eder. ayrıca o banyoların temizliği halk arasında tuz ruhu diye bilinen bir temizlik maddesi ile yapıldığından mikrob barınma olanağı yoktur. lakin banyonun tabanı termal suyun oluşturduğu tas ile kaplıdır bu sende bir yanılgı yaratmasın. evet halkı turuzim e biraz uzakdır cunku yeni gelişen bir kaplıca merkezi ve insanlar yeni truzim ile tanışıyolar.
  02582718043 numaralı telefon benim işletmeme aittir. YETİŞ PANSİYOn ulaşmaak istediğinizde her türlü bilgiyi edine bilirsiniz

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.