Yalova Termal Kaplıcaları

Tarih 16-01-2009

YALOVA TERMAL KAPLICALARI

                   Kaplıca alanı Termal ilçesinde bulunmasından dolayı Termal Kaplıcaları adını almıştır. Kaplıca, 3600 dönümlük bir orman arazisinde bulunmaktadır. Kaplıcanın suyunun çok değerli ve şifalı olmasından dolayı tarihte bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu bölgede hala bu medeniyetlerin etkisini korunmakta olan tarihi banyo ve eserlerle görmek mümkündür. Kaplıcanın tarihi geçmişi 2000 sene öncesine dayanmaktadır.

                 Yalova Termal Kaplıcaları 1. dereceden doğal, arkeolojik, tarihi sit alanıdır. Bu özelliğinden dolayı sadece yurdumuzda değil yurtdışından da rağbet görüp ziyaretçiler gelmektedir. Yalova Kaplıcaları alanı çam, ıhlamur, kestane, palmiye ve asırlık ağaçların bulunduğu bir vadi içindedir. Bu eşsiz manzaranın arasında yürüyüş yapıp o güzel orman havasını teneffüs etmek bütün sıkıntı ve dertlerinizi alıp götürecek ve sizi huzura kavuşturacaktır. Ayrıca Termal Kaplıcaların hemen yanındaki Gökçedere Barajı etrafında bisiklet turu yapılabilir, 7 km uzaıklıktaki Sudüşen Şelalesi’ne doğa yürüyüşü yapılabilir,

Yeri : Yalova Termal Kaplıcaları, Yalova ilinin batısında Termal ilçesinde bulunmaktadır. Termal ilçesi, il merkezine 12 km uzaklıktadır. Kaplıca alanı ise Termal ilçe merkezinde 50 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Yalova Termal Kaplıcaları, Üvezpınar ve Gökçedere mahalleleri arasındaki ormanlık bir bölgede yer almaktadır.

Ulaşım : Yalova Termal Kaplıcalarına hava, deniz ve karayolu ile ulaşım mümkün olduğundan ulaşım oldukça kolaydır. Eğer kaplıcaya gitmek için deniz yolunu tercih ederseniz kaplıcalar feribot iskelesine 12 km, hızlı feribot iskelesine ise 13 km uzaklıktadır ; Eğer kaplıcaya gitmek için kara yolunu tercih ediyorsanız il merkezinden Termal-Yalova hattı minibüsleri ve Termal Belediyesi Halk Otobüsleri’nin saatte bir sefer yapan otobüsleriyle sağlayabilirsiniz; Eğer hava yolunu tercih edecek olursanız da  En yakın havaalanı 187 km uzaklıkta bulunan İstanbul ve 81 km uzaklıkta bulunan Bursa’da yer almaktadır.

Suyun Özellikleri : Yalova Termal Kaplıcaları’nın suyu.

Suyun Sıcaklığı : 66.2 ºC’dir.

Fiziksel özellikler bakımında:Renksiz, Berrak

Kimyasal özellikleri bakımından: Sodyum, kalsiyum, sülfat ve florür

Toplam Mineralizasyonu: 1643,38 mg/l

Suyun pH değerleri:  6,88′dur.

Kaplıcada bulunan banyo ve hamamlar:

Açık Havuz: Termal su ile doldurulan havuzun suyu 38 derecedir. Ayrıca dört mevsim hizmet vermektedir.

Sıra Banyolar : 10 kabinden oluşan aile banyolardır.

Sultan Banyo : Özel aile banyolarıdır.

Valide Banyo : Bizans Kralı Konstantin tarafından altı kubbeli olarak yaptırılmıştır. Halen üç kubbesi yoktur. Osmanlılar döneminde Sultan Mecit tarafından onarılmış ve saray Doktoru Milligen’in tavsiyesi üzerine annesi burada tedavi gördüğünden, bu hamama valide banyo denmektedir. Banyo, erkekler ve kadınlar kısmı olarak ikiye ayrılmıştır. İçinde aslanağzı göbek taşı, havuzu,duş ve kurnaları vardır.

Kurşunlu Banyo : 16 asır evvel Bizanslılar döneminde imparator Justinyen tarafından yapılmıştır. Hamamın üstü kurşunlarla kaplı olduğu için günümüzde kurşunlu olarak anılmaktadır. İçinde büyük bir kapalı havuzu, sauna,duş ve banyo odaları vardır. Umumi bir banyodur. Kadın erkek karışık olarak girilmektedir. Ayrıca banyo içerisinde masaj odaları da bulunmaktadır.

Kaplıca İçerisinde Bulunan Şifalı Kaynak Suları

Göz Suyu : 59 derece sıcaklığında bulunan suyun iltihaplı olmayan göz dokusu bozukluklarına bağlı göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Kullanım şekli de bu suyla gözleri yıkamaktır.

Ayak Suyu : Ayak Suyu, ayaklarında mantar ve çıban olanlar, romatizmalı hastalar dere kenarında çıkan sıcak suya ayaklarını sokarak şifa bulmaya çalışırlar.

Mide Suyu : Bu su oldukça önemli görülüp bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Yalova Termal Kaplıcasının Faydaları

*Romatizmal hastalıklara ve adale hastalıkları fayda sağlar.

*Dolaşım hastalıklarına iyi gelir.

*Kırık sekellerinde fayda sağlar.

*Cilt hastalıklarında faydalıdır.

*Siyatik ve her türlü nevralji tedavisinde kullanılabilir.

*Çeşitli felçler, ve atrofilleri rahatsızlıklarında fayda sağlar.

*Kadın hastalıklarında olumlu etkisi görülür.

*Hastalık ve ameliyat sonrası rahatsızlıklarda iyileşme sağlar.

*Metabolizma bozuklukların tedavisinde kullanılabilir.

» Kategori Yalova Kaplıcaları

Yorumlar

3 yorum - “Yalova Termal Kaplıcaları”

  1. Zekeriya FERSAN - 30-03-2009 01:33

    Termal Yalova gerçekten doğa ile iç içe olmak isteyen kişilerin muhakkak ziyaret etmesi gerekn bir yerdir. Bölgenin bakir yapısı bozulmamış tamamen dogal harikaların bir bütün halinde oldugu bu bölge hem ulaşım açısından kolay hemde rahatlık ve huzur bakımından daima tercih edilebilecek bir terdir. Bölgedeki konaklama imkanları da ekonemik olarak uygun olur cevrede bir çok otel motel ve konaklama yerleri bulunmaktadır.

  2. Gül - 22-04-2010 10:02

    İki ay önce Termal Kaplıcaları için Yalova’ya gittim. Gerek doğasıyla gerekse havasıyla çok güzel bir yerdi. Tanıtımları çok az kanımca İstanbul’da oturan biri olarak tesadüf eseri arkadaşımdan duydum. İstanbul’dan, hafta sonu eşimle deniz yolu ile feribotla geçtim fazla zaman kaybetmeden kısa sürede ordaydık. Dinlenip, pazartesi iş başı yapmıştım. Herkese öneririm.

  3. osman demirel - 01-12-2010 00:39

    S.a Bu sayfada yazan seyler cok güzel gelip görmek isteriz.Otelin ismi ve fiatlari nasil ögrenmek istiyoruz.Sizden haber bekliyoruz lütfen.

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.