Gediz Ilıca Kaplıcaları

Tarih 19-01-2009

GEDİZ ILICA KAPLICALARI

                     Kaplıca, Gediz ilçesinin incisi olarak nitelendirilmektedir. Çünkü kaplıca alanının çevresi ormanlarla çevrili  olup vadi içerisinde konumlanmış termal belde görünümündedir. Temiz havası, modern konaklama imkanı ve bir çok hastalığa iyi gelen termal suyuyla bütün güzellikleri bünyesinde toplamaktadır. Bir yandan termal suyuyla şifa bulurken bir yandan da tertemiz dağ havasını teneffüs ederek strestden uzak kalarak şifa bulmuş olacaksınız.

                    Ayrıca Gediz Ilıca Kaplıcasında, yurdumuzdaki diğer kaplıcalardan farklı olarak “Gediz Aqua Parkı” bulunmaktadır. Bu park erkeklere ve bayanlara farklı günlerde açık olup kaplıcanın ne kadar modern tesislerle donatıldığını göstermektedir.

                    Eğer kaplıcaya 1 Ağustos tarihinde giderseniz Gediz’de yapılan Tarhana Festivali’ne katılabilirsiniz. Bu festivalde çeşitli yarışmalar, konserler verilmektedir.

                   Kaplıca alanında, bu kadar olanağın yanında birde Ilıca Piknik Alanı bulunmaktadır. Bu piknik alanı kaplıcadan günübirlik yararlanmak isteyenlerin rahat etmeleri düşünülerek düzenlenmiştir.

Yeri : Ilıca kaplıcaları Kütahya iline 98 km uzaklıkta bulunan Gediz ilçesinde bulunmaktadır. Kaplıca alanı ise Kütahya il merkezine 115 km, Gediz’e  ise 18 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 940 m. dir.

Ulaşım :Gediz İlçe Merkezi, Kütahya-Uşak-İzmir karayolu güzergahında bir transit merkezi olmasından dolayı kaplıcaya ulaşım oldukça kolaydır ve Gediz ilçesine ulaşım, karayolu bağlantısı ile sağlanmaktadır. Eğer demir yolunu tercih edecek olursanız 50 km mesafede bulunan Uşak tren istasyonunu  kullanabilirisiniz.Eğer hava yolunu tercih edecek olursanız 260 km uzaklıktaki İzmir’de bulunan havaalanından yararlanabilirsiniz.

Suyun Özellikleri : Yalova Termal Kaplıcaları’nın suyu.

Suyun Sıcaklığı : 45-85 ºC

Fiziksel özellikler bakımında: Hipertermal(75 ºC), Hipotonik (47,96 milimol/lt) sulardandır.

Kimyasal özellikleri bakımından: Sülfatlı, bikarbonatlı, sodyumlu, magnezyumlu, arsenikli ve metaborik PH değeri: 6,5-7,9

Toplam Mineralizasyonu: 1289 -3218 mg/lt

Kaplıcada farklı yerlerde 11 su kaynağı bulunmaktadır. Bu sular sıcaklıkları ve işlevleri bakımından farklılıklar göstermektedir. Bu kaynakların en önemlileri  traverten, sarıkız, çamaşırlık, çamurlu, karakazan ve gözsuyu kaynaklarıdır. Bu kaynakların içinden de verimlilik ve sıcaklık bakımından en önemlileri Sarıkız ve Traverten kaynaklarıdır. Gözsuyu kaynağı ise göz hastalıkları için faydalı olup göz tansiyonu, görme bozukluğu ve göz seğirmesi gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Bu sudan faydalanmak için su göze damlatılıyor veya  yüz yıkanıyor.

Gediz Ilıca Kaplıcasının Faydaları

*Romatizmal hastalıklara şifa sağlamaktadır.

*Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülür. 

*Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir.

*Eklem ve kireçlenme rahatsızlıklarına fayda sağlamaktadır.

*Metabolizma hastalıklarına olumlu etkileri görülmektedir.

» Kategori Kütahya Kaplıcaları

Yorumlar

4 yorum - “Gediz Ilıca Kaplıcaları”

 1. cennet ileri - 05-04-2009 13:25

  gercekten görülmeye deger.sakin ve sessizlikten hoslanan dogayi seven herkese tavsiye ediyorum.Hem dinlenin hem iyilesin hem cocuklarinizla güzel bir tatil gecirin.sevgiyle…

 2. volkan - 29-11-2009 10:24

  tel numarasi

 3. zeyno - 18-01-2010 21:55

  çok güzel bir yer be

 4. hatice - 11-04-2010 14:56

  fiyatı nedir?

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.